tel0(543)5487032    mail[email protected]

Allerji Aşıları

1aAlerji aşıları konusunda ilk bilinmesi gereken şudur: ALLERJİ AŞISI ÇOCUKLARDA YALNIZCA VE YALNIZCA ÇOCUK ALLERJİ UZMANI TARAFINDAN YAPILMIŞ BİR ALLERJİ DERİ TESTİ SONUCUNDA KARAR VERİLENE UYGUN ALLERJENLERLE YİNE ÇOCUK ALLERJİ UZMANI DENETİMİNDE UYGULANMALIDIR. Bir başka uzmanlık dalı tarafından (KBB, Göğüs Hastalıkları, Dermataloji …) çocuğa alerji aşısı yapılması sakıncalıdır ve yapılmamalıdır.

Alerji aşısı eğer uygun şekilde seçilmiş ise ve uygun yöntemle yapılırsa bu günki bilgilerimiz dahilinde hem yeni bir alerjene karşı duyarlılığın gelişmesini, hem alerjik hastalığın ilerlemesini hem de bulgularının kaybolmasını sağlar. Ancak her alerjen ile alerjisi aşısı yapılmaz. Bu gün için en etkşn sonuç ot poleni, ağaç poleni ve arı alerjenidir. Ayrıca ev tozu akarı, mantar sporu alerjeni ile de yapılabilir ancak etkinliği azdır.

Alerji aşılarının kullanımı suistamale uğramaktadır. Her hekim yakınması olan her çocuğa alerji testi yapmakta yada yaptırmakta ve aşı yapmaktadır. Yine belirtmek gerekir ki alerji testi ve alerji aşısı çocuğa yalnızca Çocuk Alerji Uzmanınca yapılmalıdır. Böyle olmadığı takdirde alerji aşısı gibi 3-5 yılı alan çok önemli bir tedavi hem gereksiz hem de yanlış yapılacaktır. Ayrıca olası yan etkiler de bilinçli olmayan bir uygulama ile çok ağır reaksiyonlar görülebilir.

1

Konular

Muayenehane Yol Tarifi:

map yeni

(Büyütmek için resme tıklayınız)

Bizi Takip Edin

  • Muayenehane Adresi: Mansuroğlu Mh. 1593/1 Sk. No:4 B Blok K:3 D:29 Lider Centrio İş Merkezi, Bayraklı - İZMİR (Mado'nun üstü)
  • Tel:
  • 0(543)5487032

Dün, dün ile gitti cancağızım,

Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım

Hz Mevlana.